Yıldırım Yiğit

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple kullanıcılarına müjde: Unreal Engine 5 artık Apple Silicon Mac’lerde çalışıyor!

Apple kullanıcılarına müjde: Unreal Engine 5 artık Apple Silicon Mac’lerde çalışıyor!

Epic Games'ın Unreal Engine 5'i, oyunlar ve Hollywood sanal setleri gibi farklı alanlarda kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Güncellemenin Apple Silicon Mac'lerde doğal olarak çalıştırılabilmesi, performansı önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca, Unreal Engine'in ICVFX editörüyle çalışan bir iPad uygulaması da yayınlandı.

BlitzHan BlitzHan -
349 0

Fortnite’un yaratıcısı Epic Games’in Unreal Engine 5’i, 3D dünyaları hızlıca oluşturmanıza olanak tanıyan harika bir araçtır. Bu nedenle sadece oyunlar için değil, Hollywood sanal setleri ve daha fazlası için de kullanılır. Ancak, son zamanlarda Mac kullanıcıları bunu çalıştırmak için Rosetta teknolojisine güvenmek zorunda kaldılar. Ancak Epic, M1 ve M2 Mac’lerde önemli ölçüde daha iyi performans sağlayacak şekilde Apple Silicon için doğal çalışan yeni bir güncelleme olan 5.2 sürümünü yayınladı.

Apple kullanıcıları için daha fazla haber de var. Epic, Unreal Engine’in ICVFX (Kamera İçi VFX) editörü ile çalışan bir sanal üretim iPad uygulaması tanıttı. Şirket, “LED hacminin herhangi bir yerinden renk derecelendirmesi, ışık kartı yerleştirme ve nDisplay yönetimi gibi sahne işlemleri için sezgisel dokunmatik tabanlı bir arayüz sunar.” diyor. Başka bir deyişle, DP’ler, VFX çalışanları ve diğerleri, basit ve taşınabilir bir arayüzden sanal setlerde ışıklandırma ve daha fazlasını ayarlayabilirler.

Unreal Engine 5.2 güncellemesiyle birlikte tanıtılan diğer özellikler arasında, büyük sahneleri Unreal Engine varlıklarıyla doldurmanıza olanak tanıyan “Procedural Content Generation framework” bulunur. Böylece büyük dünyalar oluşturmak daha hızlı hale gelir. Ve başka bir özellik olan “Substrate”, gerçek zamanlı uygulamalarda (oyunlar veya lineer içerik oluşturma gibi) kullanılan nesnelerin görünümü ve hissi üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Epic, önceki Rivian demo’sunu kullanarak bu özelliği gösterdi ve R1T elektrikli pikap’a metalik bir boya işi verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir